Unga människor inspirerar!


Härligt!

Vi är igång med nya ungdomskören ”Possible” Kanske en äldre ungdom (jag !! ) som tycker namnet är bra! I det ryms möjligheter, utveckling, kraft och duga! Satt på fikat med de nya sångarna i kören och inspirerades av deras klokhet och inre styrka. Framtidstankar, iakttagelser kring att vara människa, ung idag, mod och våra liv.”Vi ska ta över” sjunger vi i en av Lalehs sånger på kören. JA!  Dom ska ta över….dom kommer efter oss och delar en tid tillsammans med oss innan ”de tar över” Tänk vad vi kan lära av varandra om vi ger oss tid att lyssna. Vi vuxna kanske inte alltid har de rätta lösningarna och ideerna. När vi ger tilbaka förtroendet till unga människor genom att lyssna och ta på allvar, så växer alla.

Det är lätt att tro att vi har de rätta lösningarna……kanske behandlar barn och unga med ”vuxen” förträfflighet ibland. Kommer att tänka på min kusin som satt med sin son i soffan och översvallades av kärlek till sin älskling (7 år) och började därför stryka honom på kinden. Strax därpå tittade han uttråkat på henne och säger: Tror du att jag är ett marsvin va?

Tänkvärt!

 

En kommentar

Angelik< Björk säger
20 mars 2017 – 10:36

Man ska ta dem på allvar. Så är det bara.
:)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *