Social helg!

Första helgen i Irente med examenshögtid, gå i kyrkan och middagsbjudning!


Det är skönt att vara ledig, vår första helg i Irente! Men det blir ändå en hel del att göra! Igår lördag var vi bjudna på examensceremoni i Shule ya Wasioona (Irente School for the Blind, ISB). På kvällen tog vi chansen att se solnedgången på Irente Viewpoint. Idag söndag ska vi gå till kyrkan och är bjudna på middag. En social helg, med andra ord! På bilden ovan ser du oss praktikanter i våra skräddarsydda kläder, Lena från Tyskland och allas vår handledare Rev. Joyce Kibanga. Här nedan kommer några till foton från helgen. Hälsar, Kattis ☀ 🌸

Eleverna på ISB tågar till examensceremonin.
Kyrkan och ISB:s ledare på ceremonin.
Tre svenska praktikanter!
Irente Viewpoint.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.