Ledig helg och kalas

En skön helg hemma på Irente med tid för återhämtning och Anneth Mungas 55-årskalas!


Och så kom den – en väl efterlängtad ledig helg. Hemma på Irente. Utan några långa bussresor eller större planer. Elin och Catta var på benen igen. Vi passade alla på att tvätta och städa våra rum. Att fika lite extra. Läsa böcker, spela kort och umgås. Vila, promenera och motionera. Väldigt skönt! Lena lagade tysk ”käsespätzle”, en typ av äggpasta som flyter upp till ytan i kastrullen. Kul att testa!

Idag, måndag 13 november, slog Elin vårt husrekord i kortspelet Gin Rummy med hela 870 poäng! En glad Elin på fotot nedan. Och lite andra nerslag i vår tillvaro här i foton. På söndagskvällen var vi bjudna till biskopens fru Anneth Mungas 55-årskalas på Tumaini. En härlig video från spontandans och sång syns längst ner!

Allt gott, Kattis

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.