En vardag utan hopp


I den schweiziska alpstaden Nyon arrangerar man i slutet av april varje år filmfestivalen VISIONS DU RÉEL. Där står de två kristna filmnätverken Interfilm (protestanter) och Signis (katoliker) värdar för en interreligiös filmjury, som ska innehålla en judisk, en muslimsk, en protestantisk och en katolsk företrädare.

Senast vi hade en svensk representant i juryn var 2009 genom Mikael Mogren, nu stiftsadjunkt i Västerås stift. 

Schweizisk glesbygd

Årets vinnare blev dokumentären Zum Beispiel Suberg, i regi av Simon Baumann (Schweiz).Regissören återvänder till sin barndoms by för att undersöka avfolkningens konsekvenser. Juryn motiverar valet såhär:

For its beautiful quest in which youth and tradition complement each other as well as the individual and the community. This enables the village to open up again to the world. The film maker`s startingpoint is his native village. The rural roots vanish and new inhabitants live in a self imposed closure. Without being nostalgic the director offers a vivid regard of an ongoing change of transformation.

Vardag i flyktinglägret

Den film som fick nöja sig med ett hedersomnämnande verkar kanske mer intressant I mina ögon. Les Chebabs de Yarmouk, i regi av Axel Salvatory-Sinz (Frankrike) utspelar sig i ett palestinskt flyktingläger i Syrien där vi får följa vardagen för tredje generationens flyktingar. Juryn motiverar valet såhär:

For its authenticity and poetic and touching language. The film maker approaches the reality of the enclosure in a Palestinian refugee camp in Syria. His work touches the dreams and the deceptions of a group of young people to overcome with courage and hope the doubts and difficulties of a whole generation.

Schwizaren Lucie Bader Egloff ledde juryn bestående av Houda Ibrahim (Frankrike), Shafique Keshavjee (Schweiz)och Jörg Taszman (Tyskland). 

Mikael Larsson

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *