Vad är sanning?


Guldpalmen

Guldpalmen har delats ut i Cannes och som ni kanske sett gick den till Abdellatif Kechichtes La vid d’Adèle – chapitre 1 & 2, en film om sexuellt identitetssökande, som uppmärksammats för sina ”explicita scener” som det heter på svengelska. Knappast någon nyhet i filmvärlden, men fortfarande lite nytt i mainstreamfilmen, om det handlar om två kvinnor. 

Att just denna film får guldpalmen samtidigt som protesterna mot samkönade vigslar ekar på Paris gator visar att frågan fortfarande är infekterad, också i EUs hjärta.  

Sanning och lögn

Den ekumeniska juryn fastnade istället för Asghar Farhadis The Past (Le passé), regissören bakom Nader och Simin – en separation, som fick guldbjörnen i Berlin 2011. The past utspelar rör sig också i familjen och juryn motiverade sitt val såhär:

How do we take responsibility for our past mistakes? In a thriller style, the director shows the daily life of a stepfamily, where everyone’s secrets and the complex relationships gradually disentangle. A dense, deep and engaging film that illustrates this verse: ”The truth will make you free” (John, 8:32)

Ovanligt, och lite instrumentellt, att utnämna filmen till en ”illustration” tycker språkpolisen. Hoppas och tror att det är roligare än så. Filmen belönades också med priset för bästa kvinnliga huvudroll av den stora juryn.  

Mikael L 

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *