BUFF 2017


God start på vecka med film för barn och unga

regn

På måndagskvällen invigdes den 34:e BUFF Internationella Filmfestival i Malmö, Barn- och ungdomsfilmfestivalen. Medan invigningsfilmen Oskars Amerika (Norge, 2017, regi: Torfinn Iversen) visades strilade ett milt vårregn, vilket får ses som en god start på en vecka fullmatad för film och seminarier med växkraft.

Årets festivaltema är Inflytande. Vilket inflytande har unga i samhället, egentligen? Temat avspeglas i val av filmer och kanske framförallt i seminarierna.

Med ett brett grepp utgår man från frågor som ”Hur tas barns- och ungdomars egna filmande, filmanvändande och färdigheter tillvara?”, ”Vilket inflytande har unga på det utbud som riktar sig till dem?”, ”Kan begreppet juvenism användas för att göra maktstrukturer som diskriminerar barn och unga synligt”?

En spännande vecka väntar!

Festivalens innehållsrika program hittar du på BUFFs hemsida, följ länken HÄR.

 

Charlotte Wells

Handläggare för kulturfrågor, Kyrkokansliet

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *