En blogg som speglar vardag och helg


Nu var det ju verkligen ett bra tag sedan det skrevs något på denna sida. Tidigare har bloggen var till för att samla reflektioner från vårt församlingsarbete och tänk kring dop, dopuppföljning och inre liv i vardag och helg. Men nu är det dags att spegla själva livet i församlingen. Vad blev det av det och hur fungerar det? Församlingen får mycket frågor utifrån andra församling om både doparbetet och vår dopuppföljning i alla åldrar. Så vi fortsätter och reflekterar.

Dopet gäller en gång för alla, men kunskapen och fördjupningen behöver människan för att växa dag för dag. Martin Luther betonar i Lilla Katekesen vikten av att dagligen återvända sig till sitt dop. Vi ser vår uppgift i att ge människor redskap för att hitta rätt på väg till dopet och i sitt liv i dopet.

Vi ser därför i alla möten med människor kring dopet och dopuppföljningen en central möjlighet för ett gemensamt lärande där vi samtidigt delar med oss av vårt liv och vår tro (se doppastoralen).

Susanne Lindström, Församlingspedagog

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *