5. pääsiäisajan sunnuntai


Sunnuntaina 14.5 vietämme messua Östra Enebyn kirkossa, klo. 13.30! Kuoro osallistuu!

 

Heti messun jälkeen siirrymme seurakuntakotiin, viettämään äitien päivän juhlaa! Juhla alkaa vasta messun jälkeen, eli ei kannata jättää messua väliin, vaan tulkaa rohkeasti kirkkoon osallistumaan!

 

Päivän tekstit:

 

VT: Jes. 57:15 – 16

EP: Gal. 5:13 – 18

EV: Joh. 17:9 – 17

 

Virret: 155 – 293 – 75 – 646

 

Rukous:

 

Jumala, Rakkaus,

sinä lähetit Poikasi maailmaan.

Säilytä meidät rakkaudessasi,

jotta ilomme tulisi täydelliseksi.

Poikasi Jeesuksen Kristuksen,

meidän Herramme kautta.

Aamen.

 

Mitäs muuta?

 

Lauantaina 20.5 lähdemme seurakuntamatkalle Västeråsiin. Käymme tuomiokirkossa, saamme kuulla Västeråsin kaupungin historian, käymme syömässä, saamme kuulla musiikkia ja päätämme päivän viettämällä hartauden! Pelkkä 120 :- kustantaa tämän kaiken ja lisäksi saamme runsaasti yhdessäoloa! Tiesitkö muuten, että Västeråsin hiippakunnan piispa, Mikael Mogren, on tietoisesti valinnut suomen värit, siis sini-valkean, vaakunaansa?

 

Huomio! Viimeinen ilmoittautumispäivä: 15.5. Lähtö: Plankgatan52, klo. 8.30. Olemme kotona noin viiden maissa…

 

Keskiviikkona 24.5 on kauden viimeinen keskustelupiiri, aiheena ”Suvi suloinen”. Tervetuloa Matteussaliin (Plankgatan 52) klo. 13.30.

 

Sunnuntaina 4.6 vietämme kansanlaulujumalanpalvelusta Iivosen perheen säestämänä. Tervetuloa Hedvigin kirkkoon, klo. 13.30. Heti Jumalanpalveluksen jälkeen muutamme Hedvigin pappilaan, missä viihdytys ja yhdessäolo jatkuu; sään sallittaessa ulkona, muuten olemme sisätiloissa.

 

Sitten on jo kesä, toiminnat rauhoittuvat, mutta v. 26 – 31 alkaa kesäillat. Ensimmäisenä viikkona saamme vieraita Oxelösundistä, silloin pappi Jyrki Myöhänen (siis minä itse!) on vastuussa illan ohjelmasta…

 

Seurakuntapiirissämme on harvoin tylsää; tervetuloa milloin tahansa!

 

 

 

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *