Vår Gud är överraskningarnas Gud, låt oss gå på nya vägar.


Att gå på nya vägar är att ge sig ut i något nytt, att öva sig i tillit till Guds kärlek och Guds goda vilja för vår framtid. Det vi har att göra är att lägga framtiden i Guds händer i visshet om att Gud har kraften och viljan att skapa något nytt, något sant och äkta. I urskiljande bön och lyssnande uppmärksamhet får vi ta reda på vart Gud är i färd att leda oss. Säkert kommer vi tappa fokus ibland, gå vilse och komma på avvägar, det hör livet till och alla steg kan lära oss något om livet, om Guds och om oss själva. Så kan våra misstag bli till lysande misstag.

Vår Gud är överraskningarnas Gud, oföränderlig i sin vilja till förändring och nya möjligheter. Så låt oss gå på nya vägar.

Barmhärtige Gud,
Din nådefyllda blick
ser inte det vi är eller vad vi har varit
utan det som vi längtar efter att vara –
älskande och älskade,
förlåtna och accepterade.
Ge oss ett sinne och ett hjärta lika fria som dina,
alltigenom öppna för förändringens möjligheter.

Bönen är fritt översatt från bön av Sr Gemma Simmonds, IBVM

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *