Alla strån till stacken…

Det kom ett kuvert i pastorsexpeditionens brevlåda.


Emelia och Alice har samlat in pengar till fattiga barn.

I pastorsexpeditionens brevlåda låg det ett kuvert från Emilia och Alice, båda 8 år. De hade målat teckningar som de sålt utanför ICA i Kållekärr och pengarna, 112 kronor, ville de skulle gå till fattiga barn.

Vi tackar Emilia och Alice varmt för gåvan och det fina initiativet att samla in pengar.  Vi har satt in pengarna till Anna Petterssons barnhem i Tanzania (Bulongwa Childrens home) där pengarna kommer väl till pass.

https://www.svenskakyrkan.se/tjorn/bulongwa-childrens-home

/Carina Etander Rimborg
kommunikatör

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.