De har rest sig starkare!

De har rest sig starkare! Med rätt stöd går det att bearbeta det som hänt och resa sig starkare efter en katastrof. Och du kan med bara 75 kronor hjälpa till!


De har rest sig starkare!
Kvinnor på flykt är ofta måltavlor för sexuellt våld. Samtidigt är kvinnor nyckeln till familjens och samhällets återuppbyggnad. Med rätt stöd går det att bearbeta det som hänt och resa sig starkare efter en katastrof. Se filmen! #fastekampanjen #8mars

Och du kan vara med och hjälpa till. 75 kronor räcker långt. För att hjälpa människor att kunna leva ett värdigare liv och klara sig. Ett sanitetskit innehåller bindor, trosor och tvål. Det innehåller också möjligheten att fortsätta att gå till skolan när mensen kommer. 75 kr räcker till att ge en kvinna tre paket om året. Ge en gåva och förändra liv!

https://www.svenskakyrkan.se/internationelltarbete/ge-en-gava/privatperson

https://www.svenskakyrkan.se/internationelltarbete/fler-satt-att-ge

Svenska kyrkan finns på plats, inte bara utomlands, utan för varje människa som behöver stöd och hjälp. Även lokalt kan du få hjälp om det behövs. Du kan kontakta våra diakoner och präster om du vill ha stöd eller samtal>>.

Du kan kontakta jourhavande präst>> via telefon eller sociala medier om du behöver prata.

/Carina Etander Rimborg
kommunikatör

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.