”Nya” Giraffparken


I måndags var det premiärutflykt till den delvis nyrenoverade Tegnérparken eller Giraffparken som den allmänt kallas. Den gamla huvudlösa giraffen är borta och parken har fått en ny siluett med en ny mycket större giraff. Den har även sällskap av en zebra och tillsammans ramar de in en ny klätterställning med tillhörande rutschkana. Toppen med fler klätterställningar tycker vi eftersom det är en bristvara i många lekparker och barn behöver den motoriska utmaningen som en rejäl klätterställning kan ge. Men varför sätta dit en trappa som en ettåring kan ta sig uppför när resten av klätterställningen riktar sig till betydligt äldre barn? Det är ofta man inte förstår logiken när det gäller utformning av lekparker. Nyheten om en nyrenoverad lekpark sprids dock snabbt, i måndags var vi helt själva – idag fick vi samsas med halva Luthagen…

IMG_6279 (2)