Sportlov


Sportlovsveckan bjuder än så länge på strålande vinterväder här i Luthagen. Snö, några minusgrader och solsken – vad kan man mer begära? Perfekt för stjärtlappsåkning i Vindhemsparken. Merparten av barnen har åkt där många gånger förut men för några var det premiär och första gången man prövade en stjärtlapp. Lite klurigt först att få in den under rumpan utan att släppa handtaget. Till en början blev det en och annan stjärtlapp som åkte nerför backen utan sitt barn men med lite assistans gick det snabbt bättre. Om och om igen kämpade även de allra minsta benen uppför backen till nästa åk.

I sann sportlovsanda hade vi till mellanmålet skrämt upp några korvar som vi hittade i frysen. I brist på grill tillagades de inomhus i ugnen vilket resulterade i något skrynkliga korvar. Oj, kommer barnen att äta dem när de ser ut så här tänkte korvstekaren. Men åt gjorde de och det med besked! Så här mycket korv brukar ingen äta när vi grillar ute…