Månadens omröstning för mars


Svenska kyrkans webbgrupp erbjuder användare av det gemensamma verktyget för svenskakyrkan.se och intranätet möjligheten att höja sin röst.  Först genom att föreslå utvecklingsmöjligheter och sedan genom att rösta fram sin favorit.

Inför omröstningen i mars kan du välja mellan följande alternativ:

En bank med toppbilder

Vi ersätter dagens toppbildshantering, där varje ändring antingen görs på beställning för de som väljer att använda en egen toppbild eller för den gemensamma toppbilden genomförs på en tidpunkt där det kanske inte alltid stämmer med rådande väderlek beroende på i vilken ände av landet man befinner sig – när snödropparna blommar i söder åker de fortfarande spark i norr, med en ”bank” av toppbilder att välja från.

Den innehåller dels de gemensamma bilderna där det finns flera alternativ att välja mellan för varje ”säsong” och dels de lokala bilder som lagts upp tidigare så att man kanske kan återanvända en specifik lokal bild men med säsongsvariationer eller någon annan variant.

OBS! Själva hanteringen och upplägget av bilder kommer även fortsättningsvis att hanteras via beställning.

Automatiskt vald intranätsarbetsplats.

För att den nya navigeringen på intranätet ska utnyttjas på bästa möjliga sätt behöver användaren ange sin huvudsakliga arbetsplats men eftersom detta bygger på manuella inställningar är det inte alla som gör denna inställning.

För att till viss del lösa detta så kan denna funktion användas för att lösa problemet för de användare som endast är behöriga till ett intranät då funktionen sätter den huvudsakliga arbetsplatsen automatiskt utan att användaren behöver göra några inställningar.

Stiftsinfo på församilngsintranätet

En funktion att dra in så att informationen från stiftet kan visas med ett flöde direkt på det lokala intranätet.

RSS-flöden på ämnesområden

En funktion för att skapa ett RSS-flöde som baseras på ett visst ämnesområde. Kan användas för att skapa listor med sidor om t.ex. dop eller lediga tjänser!

Lista externwebbsnyheter på intranätet

En funktion för att visa nyheter som publiceras på en externwebb på intranätet. Genom att dra in den visas alla nyheter som publiceras på enhetens externa webbplats direkt på det egna intranätet.

Bidra med förslag

Du som drömmer om en ny funktion, irriteras över något i verktyget eller skulle vilja få feedback på ett förslag är välkommen att maila det till Svenska kyrkans kanslistöd.

Omröstning - mars

  • Lista externwebbsnyheter på intranätet (13%, 7 röster)
  • RSS-flöden på ämnesområden (10%, 5 röster)
  • Stiftsinfo på församlingsintranätet (8%, 4 röster)
  • Automatiskt vald intranätsarbetsplats (21%, 11 röster)
  • En bank med toppbilder (48%, 25 röster)

Totalt antal röster: 52

Loading ... Loading ...

2 kommentarer

Martin Schild säger
26 mars 2013 – 04:40

Bank med toppbilder per webbplats.....
För övrigt anser jag att man skall prioriterar standardsida utan meny för användning på informationsskärmar....

Ulrika Wippel säger
27 mars 2013 – 06:57

Hoppas du röstat genom att klicka också. Vi får nog anledning att återkomma till din andra önskan också.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.