”Skäms ni för mig?”


För Jesus Kristus är frivilligheten, den enskildes val en nödvändighet. Kommer vi väl trevande, eller för den delen resoluta, så är välkomnandet så handfast att det går att ta på det. Där finns nu en ömsesidighet, ett gensvar och en relation. Mellan oss och Jesus Kristus. Ja han kallar oss vid namn och vill ha oss nära, beskydda dig, vägleda. Det som benämns livets bröd; det som mättar och ger våra liv mål och mening sträcks mot oss, som en gåva. En gåva till oss arma människor som så lätt ser varandra som motspelare, misstänkliggör, kategoriserar, ogärna skiljer sak och person, närs av att förstora det felaktiga och förminska det rätta. En gåva från Den som så genuint gläder sig, ja gläder sig, för var och en av oss som vill ha med honom att göra, vandra i hans fotspår. Leva i honom. Men något i tiden gör att vi brister i självförtroende i tron. I vårt eget gensvar. ”Skäms ni för mig?” Är det som han frågar oss. Och fortsätter: ”Varför firar ni så många gudstjänster där jag knappt nämns, där mina löften tonas ned, där det jag gjorde relativiseras och där ni inte längre pratar om det jag undervisade er om så mycket – att jag kommer åter som en blixt från öster till väster? ”                                                         Petrus förnekade Jesus då han blir hotad.                                                                             Vi lever i en tid då en äkta tro på Jesus ofta förringas. I vart fall hos oss i Sverige.             Många tycks därför vara beredda att leva i denna vår samtid och omvärld genom att villigt kasta ut barnet med badvattnet, inte benämna och hålla för sant och heligt det särskilda ”bröd” vi fått att förvalta utan söka efter ett annat, mindre anspråksfullt och nedtonat bröd. Det är inte för inte Lukas 18:8 kommer för mig: ”Men skall väl Människosonen, när han kommer, finna tro här på jorden?”

En kommentar

Kjell o Jansson säger
7 mars 2016 – 09:49

Bra. Kloka ord o levnadsvisdom. Viktiga ord för av leva tillsammans som ett samhälle där vi respekterar att vi är människor , lika som olika.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *