Intensivt arbete pågår….


Bloggen har fått vila ett tag. Det har inte mässmakarna eller församlingens körer! Vi är på väg – på olika håll och kanter!

Malena filar och putsar på alla noter, snart ska de gå till tryck så varenda tecken måste sitta där de ska. Anna har finjusterat några sista ord. På fredag ska mässmakarna fotas för bild till nothäftet,  i riktig studio och allt!

Veronika har börjat träna sångerna med Lundbykören och Gunilla med Tolereds toner. VarDagskören har börjat sjunga igen efter juluppehållet och det mesta av höstens kunskaper sitter i. Och på tisdag – då samlas alla dessa körsångare och sjunger mässan tillsammans för första gången!

Magdalena har sett över mässordningen och börjat fundera över predikan och Nicole har skrivit ett Kyrie och Gloria.

Vi är på väg – sannerligen! Och nu längtar vi mer och mer efter den 26/2 och 26/3!

”Herre , visa mig min väg och gör mig villig att vandra den”

Planeringsmöte med lite extra förstärkning!
Planeringsmöte med lite extra förstärkning!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *