Regnbågsmattan


I början av september förra året målades den nedre trappan upp till Härnösands domkyrka i regnbågens färger. Av flera skäl var församlingen tvungen att ta bort färgen. I samband med en radiointervju slog mig tanken att vi skulle kunna göra en regnbågsmatta, en mer permanent lösning. Efter att vi diskuterat frågan i kyrkorådet beslöt vi att göra verklighet av detta. Nu är regnbågsmattan klar att invigas. Den är 17 meter lång och kan användas både utanför kyrkan, från den nedre kyrktrappan fram till gatan vid domkyrkan och inne i kyrkan, i gången. Invigningen kommer att ske den 16 september i samband med att Mark Levengood talar i domkyrkan över temat ”Att stå stadigt i en föränderlig värd” med underrubriken ”vikten att vara öppen för förändringar och förnyelse”. Regnbågens färger står av tradition för mångfald, inkluderande, hopp och längtan. Jag är mycket glad över att vi nu kommit så här långt. Det kommer också att firas en regnbågsmässa den 19 september kl. 23.00 som avslutning på den kulturnatt som församlingen arrangerar. ”Se på regnbågen och prisa dess skapare! Praktfull är den i sin glans” (Syraks bok 43:11).

 

5 kommentarer

Anneli Dahlin säger
29 augusti 2014 – 11:44

Tack

Christina Meltin Westerlund säger
29 augusti 2014 – 04:03

Äntligen är vi där!

Agneta Palm säger
29 augusti 2014 – 05:00

Egentligen tycker inte jag att det är Kyrkans sak att smycka en så vacker kyrka vi har i Härnösand med en regnbågsmatta. Som tur är har jag lämnat Svenska kyrkan så jag behöver inte bry mig. Hade jag varit med och betalat kyrkoskatt hade jag protesterat högljutt. Var sak på sin plats! Tack för ordet.

Charlotte Odelberg säger
29 augusti 2014 – 05:34

Överraskad, imponerad och jätteglad!

Håkan Ivarsson säger
29 augusti 2014 – 10:40

Häftig insats, finns säkert många åsikter om detta...

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *