Glädjen är stor när de upptäcker Svenska kyrkan på rue Médéric.

Ett rykte går bland unga afghaner i Sverige. ”Får du nej på asylansökan, kan du försöka igen i Frankrike.” I stället för att vänta på att utvisningen ska verkställas, försvinner pojkarna i det tysta. Men i Paris väntar ett hårt liv på gatan. Glädjen är stor när de upptäcker Svenska kyrkan på rue Médéric. ”Många fler är på väg ner”, säger Rashid, och Sofiaförsamlingen har redan börjat gå på knäna.


Mina vänner Stefan och Tanja på Svenska kyrkan i Paris ger den här skildringen av sin vardag, och de nya utmaningar vi i Svenska kyrkan ställs inför.

Läs hela artikeln i kyrkans Tidning här:

http://www.kyrkanstidning.se/nyhet/de-hoppas-fa-fransk-asyl-efter-avslag-i-sverige-manga-fler-ar-pa-vag

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *