Eurovision – Säg det med en sång!


För många är det blodigt allvar, andra skrattar ihjäl sig eller gömmer sig bakom skämskuddarna. En del i min närhet rynkar pannan eller skakar på huvudet åt spektaklet. Själv blir jag både härligt sentimental och hjärtligt blödig när jag ser glädjen, de spända nerverna eller lyssnar på skön falsksång – ibland även falsk skönsång. Sentimentaliteten handlar mest om att jag saknar den bugande dirigenten och de uttråkade violinisterna vars stråkar alltid glödde. Kontrasten mellan de simpla Jahn Teigen-melodierna och de svindyra Stradivariusfiolerna var en högtid att få vara med om på 1980-talet.

Eurovision Song Contest har spelat en stor roll för efterkrigstidens Europa och spelar fortfarande sina sånger för förändringens vindar. Säg det med en sång – det kan förändra en värld. https://www.youtube.com/watch?v=C4mLpOkOZw4

Utan Eurovisionen hade kanske inte Sveriges riksdag beslutat om könsneutrala äktenskap 2009? Och hur hade det gått i EU-omröstningen 1994 utan Toto Cutugnos Insieme – ”Unite unite Europe!”. Vad har inte Nicoles vita gitarr betytt för mänskligheten? (Den fantastiska harpisten hette för övrig Gudrun Haag, en av de mest anonyma Eurovisionvinnarna genom tiderna, 1982).

Men nu till årets tävling; ikväll är det dags för final. Storfavoriten är en apa. Den nya tidens melodi verkar vara att överraska samtidigt som det arbetas med kontraster. Apan dansar febrilt i det italienska bidraget och under tiden får publiken en lektion i grundläggande filosofi. Budskapet handlar om att vara i stället för att äga. Hamlets eviga fråga ställs och kritiken haglar mot ytlig kunskap. Sedan kommer ett hermeneutiskt stick om att allt är föränderligt – vi kan inte gå ner i samma flod två gånger. Allt flyter. Människors jakt efter andlighet kritiseras eftersom vi samtidigt stressar i väg till yogapassen. Apans dans blir mer och mer satirisk. Slutklämmen i låten är att sociala medier är folkets nya opium, men det skvallras om att denna fras måste klippas bort till kvällens sändning…

Historier upprepar sig aldrig, ändå är intet nytt under solen. Jag älskar Concours Eurovision de la chanson!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *