St:a Helena rör sig, åt fel håll


Aktuellt läge.
Aktuellt läge.

Den som läst Vandra Vägen länge vet att jag har ett geocacheprojekt kopplat till Götenes helgon st:a Helena. Det går att läsa ikapp allt om det under etiketten ”sanktahelena” i marginalen. I korthet ska en liten symbolisk geocache-”travelbug” som föreställer Helena flytta sig från gömma till gömma med hjälp av snälla människor, från Sverige till Jerusalem och tillbaka.

Man kunde ju undra i början om den här resan skulle gå väldigt mycket fortare än den Helena själv gjorde på 1100-talet. Nu kan man ju konstatera att det inte blev så. Hon har varit på väg i drygt två år, visserligen tillryggalagt imponerande 580 mil fågelvägen och träffat en massa folk på vägen. Hon har också besökt en massa platser och länge befann hon sig åtminstone i alperna. Nu fick jag häromdagen meddelande om att hon var… i Danmark. Någon har tagit henne nästan ända hem igen. Nu är hon strax nedanför gränsen till Tyskland. Jaja. Förr eller senare kommer hon väl fram…

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.