WWJD? (införd i Mariestadstidningen 1 juli 2016)


Faust vinner allt, förlorar allt. Han avstår från det sant mänskliga: samvetet, dvs det vi ”vet” tillsammans. Han vet allt, har all kunskap, men vet inget, inget om människans villkor. Goethe har hämtat idéer från andra källor, bl.a.från medeltida mysteriespel, där det inte är ovanligt att någon gör en överenskommelse med djävulen för att vinna något, för att överleva. Mariken van Nimweghen är ett sådant Medeltida spel från de låga länderna vid Nordsjön. Mariken bor hos en faster, som i ett raseriutbrott orsakat av att hennes politiska parti har förlorat, kastar ut sin brorsdotter. Övergiven och ensam får hon hjälp av djävulen. Men historien slutar gott vad jag minns. ”Leva, inte bara överleva” är en grupp vi har i församlingen, för människor som har levt i svåra miljöer. Det blir lätt så att vi människor försöker överleva. Men överleva är aldrig målet för ett mänskligt liv, lika lite som att bara lämna sina gener vidare. Vi är inte skapade efter vår art, som djuren, vi är skapade efter Guds avbild, vilket betyder att vi alla, med våra fel och brister, bär på en likhet med Gud. Tillsammans är vi Guds avbilder, mera än någon Sixtinska kapellmålning kan vara. (Ni vet, gubben med skägg i nattsärk på ett moln.) Creación_de_Adám
Vill vi göra rätt åt den likheten med Gud vi bär på, ska vi som kristna så klart följa Jesus Kristus. Och då menar jag inte att du ska åka till Israel och Palestina för att gå i Jesus fotspår. Det kan man också göra, men du kommer inte att se mycket av honom där, trots alla kyrkor och platser som finns där. Istället kan du i din vardag välja den väg du tror Jesus skulle ha gjort. Jesus valda aldrig sig själv, inte sitt eget bästa. Han valde oss. Vårt bästa. Han hade kunnat, men försökte inte överleva. Han valde livet, vilket innebar för honom lidande och döden. Han gav djävulen svar på tal, på annat sätt än Faust och Mariken gjorde. What Would Jesus Do. WWJD. Vad skulle Jesus ha gjort. Jag tror vi vet. Låt oss hjälpa varandra att välja att följa honom.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *