Lucia!


Efterkom vi inte hittade något luciatåg fick 'gubbarna' i styrelsen för Skandinaver på Phuket göra ett själva
Efterkom vi inte hittade något luciatåg fick ‘gubbarna’ i styrelsen för Skandinaver på Phuket göra ett själva

Nu har vi firat Lucia i ungefär en vecka! En av många fördelar med att jobba som vi gör är att alla vi kommer i kontakt med inser att det är omöjligt för oss att hinna vara på rätt plats vid varje tillfälle. När det gäller Lucia vill dom flesta ha ett luciatåg på morgonen den 13e december. Det lyckades vi inte ordna. Vi hade dessutom inget Luciatåg alls, vilket ledde till att vi fick ordna ett själva. Sagt och gjort, styrelsen för Skandinaver på Phuket ville lussa för medlemmarna, och då skulle dom också få vara med om det!

Och när styrelsen ringer och säger att dom inte har någon Lucia, måste man väl rycka in?
Och när styrelsen ringer och säger att dom inte har någon Lucia, måste man väl rycka in?

Oturligt nog för dom allra flesta fanns det ingen Lucia att tillgå. Efter viss diskussion beslöt vi att låta mej få vara Lucia. Det blev faktiskt debut för mej i Luciaklädnaden. På något konstigt sätt kändes det faktiskt bra, eftersom Sveriges första Lucia troligen var…man! (Iaf enligt Expressen http://www.expressen.se/nyheter/sveriges-forsta-lucia-var-en-man/ )

Avslutningsvis på en liten svenskägd restaurang: ett helt vanligt (?) Luciatåg med barn och ljus!
Avslutningsvis på en liten svenskägd restaurang: ett helt vanligt (?) Luciatåg med barn och ljus!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Men allra bäst kändes det att få sjunga med både barn och vuxna på någon av dom små svenskrestaurangerna som finns på Phuket. Stämningsfullt och vackert.

Glad Lucia önskar vi från Phuket!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *