På ett svenskt bageri


En av våra närmaste samarbetspartner är svenska ambassaden i Bangkok. Vi frågar ibland om råd, ibland ringer dom oss och ber oss hälsa på och kolla upp en eller annan sak. Samarbetet är gott och fungerar bra.

En gång om året kommer en representant från ambassaden till Phuket och informerar om verksamheten, vad ambassaden kan och får göra, samt vad ambassaden inte kan inte får göra. Samt svarar på mängder av frågor. Den här gången var mötet på ett svenskt bageri.

Ambassadens representant svarar på frågor
Ambassadens representant svarar på frågor

 

070
Den glade bagaren

Där träffades vi också för en afterwork. Smickrande nog hade dom bett oss från svenska kyrkan att ansvara för underhållningen. Jag tog med en man jag känner från Uddevalla (han blev heller aldrig rockstjärna) och så framförde vi en hyllning till tågluffargenerationen (dvs. den generation som jag själv ingår i). Och snyftade lite över att vi aldrig blev det vi borde blivit för länge sedan…

075
Två snälla killar från Uddevalla som aldrig blev rockstjärnor

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *