Mitä kirkossa tapahtuu:


Mitä kirkossa tapahtuu:

 

Keskiviikkona 10.5 olet tervetullut Matteussaliin (Plankgatan 52), klo. 15.00, jolloin laulamme yhdessä! Luvassa on laulukilpailu, hienoja(?) voittoja on odotettavissa!

 

Sunnuntaina 14.5 vietämme suomenkielisen messun Östra Enebyn kirkossa, klo. 13.30; kuoro osallistuu! Se on (suomalaisten) äitien päivänä, eli samana päivänä muutamme seurakuntakotiin viettämään äitien päivän juhlaa, heti messun jälkeen.

 

Lauantaina 20.5 lähdemme seurakuntamatkalle Västeråsiin. Käymme tuomiokirkossa, saamme kuulla Västeråsin kaupungin historian, käymme syömässä, saamme kuulla musiikkia ja päätämme päivän viettämällä hartauden! Pelkkä 120 :- kustantaa tämän kaiken ja lisäksi saamme runsaasti yhdessäoloa! Tiesitkö muuten, että Västeråsin hiippakunnan piispa, Mikael Mogren, on tietoisesti valinnut suomen värit, siis sini-valkean, vaakunaansa? Viimeinen ilmoittautumispäivä: 15.5. Lähtö: Plankgatan52, klo. 8.30. Olemme kotona noin viiden maissa…

 

Keskiviikkona 24.5 on viimeinen keskustelupiiri, aiheena ”Suvi suloinen”. Tervetuloa Matteussaliin klo. 13.30.

 

Sunnuntaina 4.6 vietämme kansanlaulujumalanpalvelusta Iivosen perheen säestämänä. Tervetuloa Hedvigin kirkkoon, klo. 13.30. Heti Jumalanpalveluksen jälkeen muutamme Hedvigin pappilaan, missä viihdytys ja yhdessäolo jatkuu; sään sallittaessa ulkona, muuten olemme sisätiloissa.

 

Sitten on jo kesä, toiminnat rauhoittuvat, mutta v. 26 – 31 alkaa kesäillat. Ensimmäisenä viikkona saamme vieraita Oxelösundistä, silloin pappi Jyrki Myöhänen (siis minä itse!) on vastuussa illan ohjelmasta…

 

Seurakuntapiirissämme on harvoin tylsää; tervetuloa milloin tahansa!

 

 

 

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *