Interreligiös manifestation på Sergels torg


IMG_1128Efter fredagens händelser i Stockholm arrangerade Sveriges interreligiösa råd en interreligiös manifestation på Sergels torg under måndageftermiddagen. Ett drygt hundratal personer från olika samfund och trosinriktningar slöt upp och representanter från samfunden talade och ledde i bön. Många bar skyltar med budskapet ”Goda grannar” och manifestationen förenade deltagarna i interreligiös solidaritet. Manifestationen avslutades med att representanter för de olika religionerna samlades på trappan till Sergels torg – mitt i blomsterhavet.

Läs mer: Sveriges interreligiösa råds uttalande efter fredagens händelser i Stockholm

Här följer ett bildcollage från manifestationen:

Godagrannar8 Godagrannar9 Godagrannar6 Godagrannar5 godagrannar4 godagrannar3 godagrannar2 godagrannar11 Godagrannar12 Godagrannar13 Godagrannar14 Godagrannar15

 

Malin Norrby